یک مقتل منظوم از قرن سیزدهم رونمایی شد/ عکس

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

در برنامه‌ای با عنوان «سوگ باران» و با حضور اهالی فرهنگ و هنر و علاقه‌مندان هنرهای سنتی و آیینی نسخه درخشانی از کتابت مقتل حسین بن علی (ع) متعلق به قرن ۱۳ رونمایی و معرفی شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، این مقتل به خط نستعلیق عبدالنبی شیرازی در قرن ۱۳ هجری قمری به سفارش محمدرحیم میرزا کتابت شده است. امیر عبدالحسینی مدیر هنری، پژوهشگر و مدرس هنر اولین سخنران این رویداد بود که با اشاره به این نسخه از مقتل اظهار کرد: کتابت و تذهیب قرآن، ادعیه، دیوان شاعران کهن و نسخه‌های تاریخی روزگار گذشته در هنر کتاب‌آرایی بسیار مورد توجه است و یکی از عوامل مهم در پاسداشت و صیانت فرهنگ و هنر و تاریخ قلمداد می‌شود. او در ادامه بر اهمیت حضور سفارش دهنده در کتاب‌آرایی کهن تأکید کرد و بر جای ماندن نسخه‌های هنری از روزگار گذشته با مصامین دینی و آیینی را مدیون سفارش امیران، وزیران، حاکمان و صاحبان مشاغل و متمولان آن روزگار دانست که با نیت نگهداری در کتابخانه و مجموعه خود و یا با هدف وقف و گاهی نذر و نیاز و توسل هزینه‌های مرتبط با امور کتاب‌آرایی را بر عهده داشته‌اند.
در ادامه برنامه محبوبه کاظمی دولابی مدیر نگارخانه ترانه باران به عنوان برگزار کننده این رویداد به ضرورت‌های فعالیت نکارخانه‌ها در عرصه فرهنگ‌سازی و معرفی هنر پیشینیان در کنار توجه به هنر معاصر اشاره کرد و معرفی آثار شاخص هنری را از جمله اهداف و برنامه‌های این نکارخانه دانست.
مدیر حراج باران ضمن تأکید بر معرفی این مقتل در ایام سوگواری سالار شهیدان با بر شمردن نقش مجموعه‌داران در حفظ میراث فرهنگی و هنری کشور افزود: مالکیت این مقتل که به خط نستعلیق کتابت شده به مجموعه خصوصی تعلق دارد و باید از مجموعه‌دارانی که با هزینه شخصی به گردآوری و نگهداری این آثار می‌پردازند تا آن را به نسل‌های بعد منتقل کنند قدردانی شود.
علی اشرف صندوق‌آبادی رئیس انجمن خوشنویسان ایران هم پس از روخواتی صفحاتی از این مقتل به ویژه صفحه اول و صفحه آخر که مشخصات و شناسنامه این نسخه را در بر می‌گیرد به نقش کاتبان خوشنویس در ماندگاری آثار فرهنگی اشاره کرد. او عیار خوشنویسی این نسخه را قابل قبول دانست و افزود؛ تمام صفحات این نسخه به خط خوب نستعلیق است و خوشنویسی آن ساختار و ترکیب خوبی دارد و بسیار خوانا کتابت شده است. این خوشنویس معاصر با بر شمردن زیبایی‌های این مقتل بر اصالت این نسخه اشاره کرد و افزود این مقتل که رقم عبدالنبی شیرازی یه سال ۱۲۸۳ هجری قمری را دارد بسیار خوب و مناسب نگهداری و مراقبت شده و صفحه‌آرایی بسیار ساده و در عین حال زیبایی دارد که با توجه به خوانا بودن برای چاپ و انتشار و بهره‌مندی عمومی هم مناسب است.
مراسم «سوگ باران» جمعه ۱۱ شهریور ۱۴۰۱ در نگارخانه ترانه باران برگزار شد.

۵۵۲۴۴

منبع : فرهنگی هنری خبر آنلاین

0 0 رای ها
امتیاز مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاهات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

آخرین عناوین اخبار:

محبوبترین عناوین هفته:

10 کسب و کار برتر

0.0/5
101
تهران. اسلامشهر. خیابان علی ابن ابیطالب نبش کوچه 59
چاپ و انتشارات
4.2/5
100
کیلومتر 5 جاده مخصوص ( لشکری ) بلوار شیشه مینا ، شرکت چاپ و انتشارات
0.0/5
35
تهران، جاده ساوه، روبروی سبزدشت، خیابان ۲۲ بهمن جنب انبار بستنی میهن خیابان صنعت پلاک۳
هات فویل
5.0/5
0
تهران، اکباتان، مجتمع الماس
تهران – میدان انقلاب – کارگر شمالی – نرسیده به بلوار کشاورز خیابان قدر پلاک ۸